SAFİR

1)Evinizin havasını Safir Tuz ile değiştirebileceğinizi biliyor musunuz? Bir portakalı ya da limonu ikiye bölüp içindeki posasını aldıktan sonra içini Safir Tuz ile doldurup istediğiniz yere koyun. Havanızın doğal olarak değiştiğini fark edeceksiniz.


2) Elinize sinen balık kokusunu gidermek için bir limonu ortadan ikiye bölün ve bir parçasını Safir Tuz’a batırıp ellerinizi ovun. Su ile durulayın. Koku hemen kaybolacaktır.

3) Ütünüzün altında biriken lekeleri Safir Tuz ile temizlemeniz mümkün. Beyaz bir kâğıda Safir Tuzu dökün ve kâğıdı ütüleyin. Kısa bir süre içinde lekeler yok olacaktır.


4) Pas lekelerine veda etmek ister misiniz? Bir parça kuru beze limon suyu ve Safir Tuz karışımını döküp ovun, lekeler yok olacaktır.

5) Duvarlardaki minik delikleri veya çatlakları kapatmak için 2 yemek kaşığı Safir Tuz’u 2 yemek kaşığı mısır nişastası ve ve 4-5 kaşık su ile karıştırıp çatlaklara uygulayın. Kurumasını bekleyip boyayın.

6) Mutfak tahtasındaki kötü kokuları uzaklaştırırken aynı zamanda temizleyebilirsiniz. Safir Tuz’u nemli bir bezin üzerine döküp tahtanızı ovun ve sıcak su ile yıkayın. Artık kokusuz ve mikropsuz bir tahtanız var.

7) Lekelenmiş cam vazolarınıza Safir Tuz ile veda edin. Biraz sirke ve Safir Tuzdan elde ettiğiniz karışımı macun kıvamına getirip vazolarınızı ovun. 15-20 dakika beklettikten sonra sıcak su ile durulayın. Artık eskisinden daha temiz ve parlak vazolara sahip olacaksınız.

8)Yapma çiçeklerinizi temizlemek için bir sprey kutusuna su ve Safir Tuz koyun. Çiçeklerinizin üzerine püskürtün.


9) Çoraplarınızın kaçmaya karşı daha dayanıklı olması için yeni aldığınız çoraplarınızı yıkadıktan sonra sıkmadan kurutun ve Safir Tuz ile karıştırılmış suda birkaç saat bekletin. Soğuk suda durulayıp sıkmadan kurutun ve çoraplarınızın kaçma derdinden kurtulun.

10) Acil şişe soğutmasına ihtiyacınız var ise içeceğinizi buz kovasına ve ya herhangi bir uzun, plastik kaba koyup içinde buz ve Safir Tuz ekleyin ve kabın ağzına kadar su ile doldurun. 10-15 dakika bekledikten sonra içeceğinizi servis edebilirsiniz. Kullandıktan sonra buz kabını iyice yıkayınız.

11) Yorgun ayaklarınızı dinlendirmek için Safir Tuz’u kullanabilirsiniz. Bir kaba sıcak suyu koyup içine birkaç kaşık Safir Tuz ve biraz karbonat ilave edin. Ayaklarınızı suyun içine koyun ve 15 dakika boyunca dinlendirin. Şeker ve tansiyon hastalıkları bulunan kişilerin bu uygulamadan önce sağlık uzmanına danışmasını öneririz.

12) Boğazınızda ağrı var ise Safir Tuz ve temiz içme suyu ile gün içerinde birkaç defa yapacağınız gargara yapın. Boğazınızın rahatladığını hissedeceksiniz. Şikâyetleriniz geçmediği takdirde doktorunuza başvurun.

13) Yumurta soymayı sevmeyenlerden iseniz haşlarken suyun içine koyacağınız bir kaşık Safir Tuz, kabukların daha kolay soyulmasını sağlayacaktır.

14) Halılarınızın ve perdelerinizin yıkama suyuna Safir Tuz eklerseniz daha parlak olacaklardır.


15) Yağlı lekeler, meyve suyu ve şarap lekeleri anında müdahale edilirse çok kolay temizlenir. Leke tazeyken üzerine Safir Tuz döküp bekleyin ve yıkayın.

16) Ekmek kutusuna koyacağınız bir miktar Safir Tuz ile ekmeklerinizin küflenmesini önleyebilirsiniz.

17) Soyulmuş patateslerin kararmasını istemiyorsanız bir kabın içine su koyun içine Safir Tuz ekleyip patateslerinizi içinde bekletin.


18) Bir tutam Safir Tuz’u daha ısınmamış yağa eklerseniz kızartma yaparken yağ sıçramasını en aza indirgemiş olursunuz.


19) Tavalarınızda biriken yağ lekeleri için tavanızın içine biraz su koyun ve içine bir tutam Safir Tuz ekleyip kaynatın. Lekelerinizin kaybolduğunu göreceksiniz.

20) Tıkanan lavabonuzu kimyasal madde kullanmadan da açabilirsiniz. 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı Safir tuzu lavaboya dökün. 15 dakika sonra yarım bardak sirkeyi üzerine döküp 10 dakika bekleyin ve sıcak su ilave edin. Lavabonuzun açıldığını göreceksiniz.

21)Yumurtanızın taze olup olmadığını bir kabın içine su koyup içine iki kaşık Safir Tuz atarak anlayabilirsiniz. Taze yumurta batarken bayat olan su üzerinde kalacaktır

22)Canlı çiçeklerinizi bir sure daha taze tutmak için vazodaki suya bir tutam Safir tuz ekleyin.

23)Diş fırçanızı ilk kez kullanmadan önce tuzlu suda bekletirseniz fırçanızın ömrünü uzatabilirsiniz.

24)Diş macunu kullanmak yerine karbonat ile Safir tuzu karıştırıp diş fırçanızı bu karışıma batırarak dişlerini fırçalayabilirsiniz. 

25) Safir tuz ve karbonatı bir bardak suya ekleyip bu karışım ile ağzınızı gargara yaptığınızda hem ağzınız içerisinde oluşan kötü kokulardan hem de yaralardan kurtulabilirsiniz. 

26) Arının soktuğu yerin üzerini hemen Safir tuz ile kaplarsanız acıyı ve şişmeyi azaltabilirsiniz.

27) Sinek sokmasının kaşıntısını tuzlu su karışımı sürerek veya tuz ile zeytinyağı karışımı sürerek azaltabilirsiniz.

28) Çöp kutunuzun içinde oluşan kötü kokuları gidermek için çöp kutunuzun dibini Safir tuz ile kaplayın. Tuz kötü kokuları absorbe ederek çöpünüzün ve mutfağınızın kötü kokmasını engeller.

KAPAT